Outlaw Series 2013 Final Points/Positions
Vintage A
 1 (Tie) Steve Fracy (Fantic)   Shawnigan, BC      30
 1 (Tie) Don Doerksen (Ossa)    Mission, BC        30
 3 (Tie) Andrew Watson(Yam)     Victoria, BC       25
 3 (Tie) Bob Clark (Yam)        Coquitlam, BC      25
 5 (Tie) Hank Lovett (Hon)      Victoria, BC       21
 5 (Tie) Dean Seaman (Yam)      Sorrento, BC       21
 7 (Tie) B Piotrofski (Yam)     Victoria, BC       18
 7 (Tie) Brett Clark (Bul)      Coquitlam, BC      18

Vintage B
 1 Mark O'Niell (Yam)           Medicine Hat, AB   60
 2 Craig Parfitt (Yam)          Sherwood Park, AB  54
 3 Harold Pospisil (Yam)        Edmonton, AB       46
 4 Dave Fair (Mont)             Victoria, BC       30
 5 (Tie) Thomas Cordner(Yam)    Victoria, BC       25
 5 (Tie) Steve Richardson(Yam)  Gambier Island, BC 25
 5 (Tie) Doug  Harrish(Honda)   Edmonton, AB       25
 8 (Tie) John Clement(Fantic)   Victoria.BC        21
 8 (Tie) Ben Pospisil (Hon)     Edmonton, AB       21
10 (Tie) Gary Nordstrom (Yam)   Victoria, BC       18
10 (Tie) Jay Colley (Bul)       Ymir, BC           18
12 Ian D'Argis (Hon)            Victoria, BC       16
13 Chris Castles (Yam)          Vernon, BC         15
14 Paul Lederis (Yam)           Victoria, BC       13

Junior
 1 Ken Knight (Sherco)          Okitoks, AB        51
 2 (Tie) Brett Lueers (Beta)    Calgary, AB        30
 3 Gerald Mooij (Beta)          Calmar, AB         30
 4 Matt Reading (Beta)          Vernon, BC         29
 5 (Tie) A Nussbaum(GG)         Victoria, BC       25
 5 (Tie) Martin Lucas(Beta)     Celista, BC        25  
 5 Kji Klemensen (GG)           Red Deer, AB       25
 8 Rick Kool (Mont)             Victoria, BC       21
 9 (Tie) Dale Horner(GG)        Victoria, BC       18
 9 (Tie) Leigh Stocks (Sherco)  Revelstoke, BC     18
11 Dan Malone (Beta)            Sorrento, BC       16
12 (Tie) Ed Graham (Beta)       Nanaimo, BC    
12 (Tie) Steve Janson(Scorpa)   Mission, BC        15
14 Liam Donaldson(GG)           Victoria, BC       14

Intermediate
 1 Wyatt Pospisil (Beta)        Edmonton, AB       59
 2 Graeme Herman(Beta)          Celista, BC        55
 3 Craig Parfitt (Beta)         Sherwood Park, AB  46
 4 Riley Ferguson (GG)          Victoria, BC       45
 5 Dean Seaman (Beta)           Sorrento, BC       31
 6 Brett Lueers (Beta)          Calgary, AB        25
 7 Mitch Langell (Sherco)       Red Deer, AB       24
 8 (Tie) Marcus Buhrig (Mont)   Blind Bay, BC      21
 8 (Tie) Kari Unger (Beta)      Edmonton, AB       21
10 Grant Bereton Stiles(Beta)   Vancouver, BC      18
11 (Tie) Jake Wideman(Beta)     Celista, BC        16
11 (Tie) Ian Buttars(GG)        Calgary, AB        16
11 (Tie) O Stearns Smith (GG)   Victoria, BC       16
14 Ben Cox (GG)                 Victoria, BC       14
15 Glenn Kemp (GG)              Canmore, AB        12
16 Jay Colley (Beta)            Ymir, BC           11
17 Aaron Brassard(Sherco)       Calgary, AB        10
18 Max Jones (GG)               Calgary, AB         9
19 Patrick Fair (GG)            Victoria, BC        8
20 Dale Lewis (Beta)            Scotch Creek, BC    7
21 Jason McConnell                                  5

Senior Intermediate
 1 Ross Rathbone (Beta)        Celista, BC         60
 2 Harold Pospisil (Beta)      Edmonton, AB        51
 3 Kevin Couves (GG)           Nanaimo, BC         39
 4 Dave Fair (GG)              Victoria, BC        37
 5 (Tie) Sean DuHamel( GG)     Victoria, BC        25
 5 (Tie) Brett Clark(Sherco)   Coquitlam, BC       25
 6 Dave Bissenden (GG)         Victoria, BC        18
 7 Mark O'Niell (Beta)         Medicine Hat, AB    16
 8 (Tie) P Wilson(GG)          Victoria, BC        15
 8 (Tie) Doug Harrish(Scorpa)  Edmonton, AB        15
10 (Tie) Heather Wall(GG)      Powell River, BC    14
10 (Tie) Chris Hrabb (Beta)    Revelstoke, BC      14
12 Ian Burton (GG)             Victoria, BC        13
13 (Tie) Burke Piotroski (Mon) Victoria, BC        12
13 (Tie) Lee Usher (Beta)      Nelson, BC          12
15 Andrew Graham (GG)          Nanaimo, BC         11
16 Dale Malone(Beta)           Sorrento, BC        10
17 Neil Rich(GG)               Victoria, BC         8
18 Doug Wallis(GG)             Victoria, BC         7
19 Sean Millard (GG)           Victoria, BC         6

Advanced
 1 Ben Pospisil (Beta)         Edmonton, AB        71
 2 Tanner Nordin (Beta)        Coquitlam, BC       55
 3 Neil Cottier (Beta)         Victoria, BC        30
 4 (Tie) Andrew Allen(Beta)    Coquitlam, BC       21
 4 (Tie) Carl Muller (Beta)    Surrey, BC          21
 6 Paul Lederus(GG)            Victoria, BC        18

Senior Advanced
 1 Ernie Ferguson (GG)         Shawnigan, BC       43
 2 Don Venn  (GG)              Victoria, BC        37
 3 (Tie)  Andrew James (GG)    Kelowna, BC         30
 3 (Tie)  Dave Nunn (GG)       Victoria, BC        30
 5 Guy Smeeth (GG)             Vancouver, BC       25
 6 Don Doerksen (Scorpa)       Mission, BC         21
 7 Bob Clark (Sherco)          Coquitlam, BC       15

Expert
 1 Andrew Watson (GG)          Victoria, BC        48
 2 Steve Day (GG)              Vancouver, BC       41
 3 (Tie) Thomas Cordner (GG)   Victoria, BC        30
 3 (Tie) Mike Palczak(Beta)    Edmonton, AB        30
 5 (Tie) Will Duggan (GG)      Cobble Hill, BC     25
 5 (Tie) Jacek Jablonski (GG)  Red Deer.AB         25
 7 (Tie) Matt Fracy (Beta)     Shawnigan, BC 
 7 (Tie) Todd Nordin (Beta)    Coquitlam, BC       21
 9 Rick Styles (GG)            Penticton, BC       18
10 Alex Walton (Sherco )       Vancouver, BC       15

Note: These are the only classes that qualify
for points in the Outlaw Series.
              
Home